Tamron 28-300/F4-7.1Di III VC VXD

Upřímně? Já na tyhle super-univerzální zoomový skla nikdy nebyl. Už jen z logiky věci - uvnitř je mnohem více optických prvků, než v jednoduchých pevných sklech, nebo zoomech s menším rozsahem. Na druhou stranu, zhruba před rokem jsem měl půjčený objektiv Tamron 28-200/F2.8-5.6 Di RXD a ten mě přesvědčil, že ne vždy platí, že tyto širokorozsahové zoomy jsou na prd. Byl rychlý, spolehlivý a krásně ostrý i na těle s 61MPx. Chtěl jsem se tedy přesvědčit, jestli tyto moje nároky splní i novinka, která má ještě o 100mm větší rozsah.

Jako první, co mě napadlo, bylo vlastně proč.. By si někdo kupoval objektiv s takhle nízkou světelností, vždyť to přeci nedává moc smysl. A ono to smysl dává. Představte si, že jdete na nějaký hike, nějakou tůru, chcete lepší fotky než z mobilu, ale zase nechcete tahat plný batoh 2.8čkových skel, protože si někam chcete dát i jídlo, oblečení a další výbavu, a nechcete nosit krosnu. Pokud jdete někam do neznáma a netušíte co Vás bude čekat, je příjemné mít možnost vyfotit si jak širokou scénu, tak jednotlivý výřez a nebo “makro”. A přesně tohle tenhle objektiv splňuje maximálně. Někdo by mohl namítnout, že 28mm na začátku není zrovna moc širokoúhlé. Na to jsou dvě řešení. Buď tento objektiv “spárovat” s Tamronem 17-28/2.8 a máte pokrytý rozsah od 17mm do 300mm ve dvou kompaktních objektivech, nebo v případě potřeby širší fotky můžete prostě vždycky složit panorama a ušetřit tak váhu jednoho objektivu. Mě začátek na 28 milimetrech vlastně nikdy neomezil, když jsem ho používal na klasické destinační focení. Samozřejmě na focení interiérů bych si tenhle objektiv nevzal, ale také na to není určený.

Všechny technické parametry si jde dohledat na xy webových stránkách, takže je tady vypisovat všechny nebudu, ale můžete tu najít vizuální porovnání s Tamronem 28-75/2.8 G2 a Tamronem 70-180/2.8 G2.

Takže první shrnutí - rozsah je skvělý, 28-300 je velmi univerzální. Velikost a váha - taky super. O malinko větší než 28-75/2.8, o dost menší a lehčí než 70-180/2.8.

Co ale souvisí s velikostí a váhou - je menší světelnost objektivu. Udělat objektiv v tomto rozsahu s vyšší světelností (alespoň třeba 2.8-5.6 tak, jako u 28-200) by bylo skvělé, ale projevilo by se to právě jak na velikosti, tak váze. A s přihlédnutím k tomu, k čemu je tento objektiv určený chápu, že světelnost není tak vysoká.

Jak všichni víme, objektiv bývá nejostřejší zhruba při napůl otevřené cloně, to znamená v polovině rozsahu F čísel. Pokud tedy objektiv má maximálně zacloněno při F16, nejostřejší je zhruba při F8-F10. To je obecná vlastnost a každý objektiv to má individuální. Fotit na F8 není problém ani když není úplně nejvíc světla, například za dne v lese, po rozbřesku a podobně. Tamron 28-300 to má ale trochu jinak. Na nejkratším ohnisku je plně zacloněný při F22 a na nejdelším při F40. Pokud budete fotit tzv. “na plnou díru”, s plně otevřenou clonou, budou fotky ve středu poměrně slušně ostré, na krajích už ale ne. Pokud budete chtít velmi ostré i kraje, je nutno objektiv poměrně dost přiclonit, řekněme F11-13 na kratším konci, F25-29 na delším konci. A s takovými hodnotami si prostě bez stativu, nebo bez toho, aby ISO šlo do extrémních hodnost prostě nezafotíte.

Samozřejmě je diskutabilní, jak moc ostré extrémní rohy na fotce za běžného focení potřebujete - pokud fotíte například s rozostřeným popředím či pozadím, pak je to v podstatě jedno, stejně jako pokud nemáte v plánu fotky tisknout ve velkém formátu a 99% z nich bude na sociálních sítích tak, jako většina dnes vyfocených kousků (co si budem povídat, je to tak). V těchto případech nebudete potřebovat maximální ostrost v rozích a můžete s klidem zůstat v oblasti s více otevřenou clonou a neřešit to. Jako důkaz se můžete podívat na moje fotky - neřešil jsem maximální clonu a v skoro všechno je focené na F11. Poznali byste nějakou neostrost v rozích při bězném prohlížení na displeji nebo monitoru? Nemyslím si :)

Takže abych to shrnul - pokud potřebujete co největší rozsah a co nejlepší kompaktnost - tenhle objektiv je super cesta jak na to. Daní za to bude trošku nižší ostrost v rozích a nebo častější nošení a používání stativu. Pokud jedno nebo druhé není problém, nebo neplánujete dělat obří tisky, pak je tohle sklo pro Vás ideální.

Pokud ale vyžadujete o stupeň lepší kresbu i za cenu toho, že budete mít ve velmi podobné váze a velikosti o 100mm nižší rozsah, doporučil bych Tamron 28-200/F2.8-5.6.

A jako pokaždé, pokud byste si chtěli tenhle objektiv pořídit, zakoupením přes obchod Penta.cz a použitím mého slevového kódu DAVID10 získáte nejen 10% slevu na objektiv (po registraci v e-shopu získáte další 3-5% slevu podle druhu zboží - tzn. můžete mít až 15% slevu), ale i me podpoříte v mé tvorbě. Win-win 😀 Díky! 🙂

Next
Next

Ricoh GRII v roce 2024