Tamron 11-20/2.8 Di III-A RXD na Fuji
- David Vančišin
- 23. 1.
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 24. 1.

Poprvé v životě jsem fotil na Fujině se zoomovým objektivem. A to přírodu a město. Fujifilmy mám rád a používám je v podstatě každý den, ale na naprosto jiný žánr fotografie. Fotím na ně život – dokumentuju si fotky pro sebe, užívám si s nimi radosti každodenního focení. A na focení města nebo krajiny si vlastně vždycky beru Sony. No a tak jsem si řekl, že bych mohl zkusit změnu a půjčil si od Tamronu širokoúhlý zoom Tamron 11-20mm f/2.8 Di III-A RXD. Recenze to nebude zrovna technická, ale spíš takovej můj názor, takže prosím nečekejte vysvětlování jednotlivých písmenek v názvu. 😀

Je to malý, lehký objektiv, který, ačkoliv je plastový, nepůsobí nijak laciným dojmem. Díky tomu váží 335 g, což je brnkačka, a tak ani na malých tělech, jako je třeba moje X-E3, na kterou jsem fotil, nebude působit nepatřičně a sestava nebude nevyvážená. Objektiv nemá stabilizaci v objektivu, což je trochu škoda, ale na druhou stranu by to bylo na úkor velikosti i ceny. Na co se ale myslelo, je utěsnění objektivu, což je skvělá zpráva – člověk pak nemusí řešit každou kapku a focení si hned víc užívá.

Na plnou díru je objektiv trošku měkčí a rohy nejsou úplně ostré, což se ale samozřejmě zlepší se zacloněním. Pokud fotím na f/2.8, stejně předpokládám, že mi jde o rozmazané popředí/pozadí, což i s tímhle širokáčem funguje, a v tom případě ne úplně ostré rohy nevadí. Při reportáži to také nebude problém. Vadit by to mohlo při focení noční oblohy, ale na to tenhle objektiv není dělaný.
Já se při svém focení v podstatě vždy pohybuji v rozsahu clon f/8–f/11 (na mých tělech a objektivech) a při takovém zaclonění tyto optické nedostatky většinou mizí – a u tohoto objektivu to není jinak. Celková ostrost a kontrast se lepší už od f/3.2.

Při zaclonění by se dal tenhle objektiv opticky srovnat s “dospělým” Tamronem 17-28mm f/2.8, který je na tom podobně. Nejvíc znatelný rozdíl je právě při plně otevřené cloně – tam má 17-28mm výrazně navrch.
Na co by bylo asi prima myslet, je, že objektiv umožňuje přiclonit maximálně na f/16. Což asi nebude problém, jelikož je objektiv určen pro APS-C snímače, které nemají takovou malou hloubku ostrosti jako full-frame snímače. Objektiv je (možná i díky tomu, ale to nechci kecat 😀) nejostřejší při cloně f/5.6–f/8.

Plusy a mínusy (podle mě):
+ Váha a velikost
+ Utěsnění proti vlhkosti
+ Poměr cena/výkon
+ Světelnost f/2.8
- Pro Fujisty chybějící clonový kroužek
- Na f/2.8 není ostrost úplně top

Pokud bych měl shrnout několik výletů s tímhle objektivem – kvalitou mě mile překvapil a upřímně mě donutil se zamyslet, jestli má vůbec smysl tahat své velké a těžké Sony, když bych vlastně s téměř stejným výstupem mohl nosit menší výbavu. Samozřejmě tohle je subjektivní a záleží na tom, co fotíte, ale pro mé účely, kdy nefotím s nízkou hloubkou ostrosti, by to možná za úvahu stálo. Ne, jasně že to neudělám, bylo by s tím moc řešení, ale nikdo z mých klientů by to neměl šanci poznat. :)